Numele școlii - Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu

Numele școlii

DESPRE NOI

În anul 2008  în urma unei initiative a domnului Vlad Claudiu Daniel, director al scolii din Apateu,
domnul consilier local Rus Dorel vine cu propunerea ca scoala sa primeasca denumirea de Scoala Generala "Gheorghe Popovici" Apateu.
     Cine a fost Gheorghe Popovici ?
     În anul 1841 vine în Apateu ca suplinitor, iar din anul 1843 ca si absolvent al Preparandiei din Arad,
ilustra scoala româneasca din Ardeal care a pregatit dascali pentru scolile din satele Ardealului.
A depus mult suflet în atragerea copiilor la scoala, deoarece frecventa copiilor era foarte slaba,

doar 10-15 % din totalul copiilor de vârsta scolara frecventau scoala.
Copiii erau folositi în gospodarie, mai ales la pasunatul vitelor.
Datorita muncii desfasurate în rândul locuitorilor în perioada 1841-1852 frecventa copiilor a crescut la scoala din Apateu de la 20 la 50 de elevi.
   Inspectiile scolare districtuale au laudat permanent activitatea învatatorului Gheorghe Popovici,  acordându-i calificative de foarte bine
în ceea ce priveste întretinerea scolii, asigurarea mobilierului necesar,
materialul didactic confectionat cât si metodele de instruire folosite de catre dascal.
   La insistentele sale autoritatile locale au construit prima scoala din zidarie în sat în anul 1869.
   S-a implicat cu curaj si daruire în perioada de carantina impusa de epidemia de holera din mai-septembrie 1873,
contribuind la întretinerea igienei si a starii de sanatate a copiilor si localnicilor.
   Învatatorul Gheorghe Popovici a condus scoala din Apateu timp de 37 de ani în perioada 1841-1878.