GP-SCHOOL TV - Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu

GP-SCHOOL TV

PERFORMANȚĂ

În data de 9 mai 2010 cu ocazia Zilei Europei  a avut loc prima emisie a postului de televiziune al scolii Apateu. La festivitătile organizate în scoală alături de elevi, cadre didactice si părinti au participat ca si invitati speciali domnul europarlamentar Iosif Matula si primarul comunei Apateu Aurel Bondor. Întreaga festivitate a fost transmisă în direct în reteaua de cablu a localitatii Apateu.
GP-SCHOOL TELEVISION face parte din proiectul GP-MEDIA SCHOOL care are ca si obiectiv
crearea mai multor cercuri scolare în care să fie implicati elevii scolii:
„GP-SCHOOL TELEVISION” si „GP-SCHOOL MAGAZINE
„GP-SCHOOL LITTLE ACTOR”
„GP-SCHOOL INFO ROVINA”
„GP-SCHOOL SMART KIDS”
„GP-SCHOOL LA PETITE FRANCE”
„GP-SCHOOL ATELIER LITERAR”
Obiectivul general al proiectului este dezvoltarea abilitătilor de învătare ale elevilor prin extinderea procesului de predare-învătare, în sfera activitătilor extrascolare, utilizând mijloacele media moderne. Vor fi difuzate emisiuni educationale pe discipline precum: engleza, istoria, matematica, franceza, limba română, cultură generală. Avem în vedere difuzarea de interviuri, reportaje, sondaje etc.