Proiecte Comenius - Școala Gimnazială ”Gheorghe Popovici” Apateu

Proiecte Comenius

PERFORMANȚĂ

PROIECTE COMENIUS MULTILATERAL

FELICITĂRI ECHIPEI DE PROIECTE INTERNAȚIONALE PENTRU CÂȘTIGAREA CELOR DOUĂ PROIECTE COMENIUS MULTILATERAL:
BOTAȘ ALINA, BORCA VIORICA, DEMA ANCUȚA, VLAD LENUȚA,
DEMA DANIEL ȘI VLAD CLAUDIU.

”English as a factor of experiencing the culture of young Europeans”

În anul 2010 am reușit să câștigăm primul proiect Comenius multilateral în care am avut parteneri din
Spania, Polonia, Cehia, Italia și Germania.
Proiectul a avut titlul: ”English as a factor of experiencing the culture of young Europeans” și a fost coordonat de partenerul din Germania.
În perioada 2010-2012 am reușit să implementăm cu succes proiectul desfășurând numeroase activități atât pe plan intern
cât și în mobilitățile desfășurate pe plan extern la partenerii din proiect.
În cei doi ani deși trebuia să realizăm 24 de mobilități am reușit să realizăm 54 de mobilități

”Building a bridge of communication through ICT and English”

În anul 2012 am  reușit să câștigăm participarea la al doilea proiect european Comenius multilateral
cu titlul ”Building a bridge of communication through ICT and English”.
În acest proiect școala din Apateu a fost coordonatoare și a avut parteneri din Marea Britanie, Franța, Spania, Polonia, Lituania și Turcia.
Proiectul a fost un succes, putem spune că s-au legat prietenii de durată atât între cadrele didactice cât și între elevi.
În perioada 2012-2014 am reușit să desfășurăm numeroase activități locale și externe și am produs mai multe produse finale:
ghid turistic, dictionar multilingvist, ghid preparate culinare, lecții demonstrative etc.